صبر و بردباری از نشانه‌های انسان عاقل است

یک کارشناس مذهبی، در مورد نشانه‌های افراد عاقل گفت:

شش نشانه برای شناخت انسان‌های عاقل وجود دارد که یکی از این نشانه ها، حلم و بردباری است.

حجت الاسلام ناصر رفیعی، کارشناس و سخنران مذهبی، در رابطه با نشانه‌های انسان خردمند بیان کرد: شش نشانه برای شناخت انسان‌های عاقل وجود دارد که یکی از این نشانه ها، حلم و بردباری  فرد عاقل است؛ به طوری که او عصبانی نمی‌شود. از اینرو، وقتی با برخی از افراد زندانی که مرتکب قتل شده اند، صحبت می‌کنیم، می‌گویند که چند لحظه، خون جلوی چشم ما را گرفت و متوجه نشدیم چه اتفاقی افتاد و جنون آنی به ما دست داد که این غضب و خشم است و درواقع، خشم کاملاً عقل را از سیطره می‌اندازد. به همین دلیل، اگر افرادی را دیدید که حلیم و بردبار هستند و در موضوعات مختلف سیاسی و اجتماعی و… عصبانی نمی‌شوند، آن ها عاقل هستند و سعه صدر در ریاست بسیار مهم است.

این کارشناس مذهبی گفت: از دیگر مواردی که می توان به عنوان نشانه عاقل بودن به آن اشاره کرد، این است که در زندگی اتفاق‌هایی رخ می‌دهد و اگر فردی عصبانی نشود و صبوری پیشه کند این نشان دهنده عاقل بودن و به کار انداختن عقل است. 

حجت الاسلام رفیعی ادامه داد: میانه روی کردن هنگام میل، از دیگر نشانه‌های عاقل بودن است. به طور مثال؛ فردی میل دارد غذای زیادی بخورد، ولی به دلیل بیماری‌های مختلف، از این کار اجتناب کرده و درواقع، میانه روی پیشه می کند و یا این که فردی، با وجود نداشتن مشکل مالی، از ریخت و پاش‌های اضافی و اسراف، دوری می‌کند و می‌داند که این کار حرام است و قصد در اعتدال و میل دارد که این عاقل بودن فرد را نشان می‌دهد.

این کارشناس مذهبی افزود: مدارا کردن با مردم نشان دهنده عاقل بودن فرد است چراکه اگر امروزه، با مردم مدارا نکنیم با مشکلاتی روبرو می‌شویم. بنابراین، با همسر، فرزند، همسایه و… باید مدارا کرد. زیرا بسیاری از مشکلات با مدارا کردن حل می‌شوند؛ به طوری که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: روزی که پروردگار، من را مبعوث کردند به من فرمودند که باید در کنار واجبات با مردم مدارا کنم و درواقع، مدارا کردن با دیگران همانند نماز خواندن واجب است و نباید جبهه گرفت و باید با دیگران، به آرامی برخورد کرد.

حجت الاسلام رفیعی افزود: فرد عاقل، خداوند را در همه حال ناظر بر اعمال خود می‌داند و متوجه است که پروردگار متعال حضور دارند و از دیگر نشانه‌های عاقل بودن می‌توان به بحث و جدل نکردن اشاره کرد و در این میان، باید گفت که اگرچه، مناظره خوب است، ولی مجادله کردن کار خوبی نیست. هرچند که خیلی از مناظره ها، مجادله هستند و طرف نمی‌آید که برنامه خود را بیان کند بلکه قصد دارد فرد مقابل را از صحنه خارج کند.ادامه مطلب
مطالب مشابه
دیدگاه ها

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتار کمک بگیرید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.