خداوند در عصر غیبت بشر را به حال خود رها نکرده است

خداوند در عصر غیبت بشر را به حال خود رها نکرده است

با رسالت ختمی نبوت پیامبر اعظم اسلام حضرت محمدبن عبدالله صل الله علیه وآله، نزول قانونی جدید از آسمان وحی نیز پایان یافت. چون آنچه پاسخگوی سعادت بشر از عصر نزول تا صبح قیامت است به دست اعجاز الهی در صحیفه نورانی قرآن نگاشته شده و به یکی از دو نیاز اساسی بشر یعنی قانون الهی برای همیشه پاسخ داده شده است.

زیرا عقل که از معارف «مُلهَم»  بهره دارد از مطالب «مُنَزَل» استنباط لازم و کافی را به کمک روایات معتبر معصومان به عهده دارد. تنها تحقق بخشیدن به این قانون در حیات فردی و اجتماعی و نیز اجرای احکام دینی مانده که نیاز دوم انسان هاست.

قانون بی بدیل وحی که در آینه قران کریم درخشیده است، با تبیین نورانی نبی مکرم و خاندان عصمت و اهل بیت طاهرینش پاسخگوی نیازهای جزئی و کلی فرد و جامعه انسانی و اسلامی است، همچنان که در عصر هر امامی از ائمه هدایت(ع)، ایشان قرآن و سنت را تبیین و معارف و مدعیات آن را تعلیل و علاوه بر آن، نیاز جامعه به اجرای اصول و احکام اسلامی را به قدر تحمل و خواست جوامع به مقدار میسور برآورده می کردند.

img18573051

بی شک جامعه انسانی و اسلامی همواره و در هر زمان نیازمند اجرای قوانین جاوید و سعادت بخش الهی است،  چرا که پیامد عدم اجرای آنها یا بی نظمی و هرج و مرج است یا برده گیری، ظلم، فساد، تباهی انسان ها و عصر غیبت وجود مبارک ولی عصر عجل الله تعالی فرجه نیز از این معنی مستثنا نیست.

از سویی دیگر بی تردید خدای سبحان در این فضای غبارآلود که طوفان شک و تردید و تندبادهای فساد و جهالت انسان را به سوی تباهی و نابودی می کشاند بشر و جامعه انسانی را گسسته از هدایت و رها شده در وادی ضلالت؛ نگذارده و کسانی را برای ولایت جامعه گمارده است تا عهده دار هدایت جامعه باشند.

چنین ولایتی که در عصر غیبت تداوم بخش دین الهی در عرصه های تعلیم، تقنین و اجراست، بنابر تصریح روایات مشهور و مستند، بر عهده نایبان عام امام عصر عجل الله تعالی فرجه، فقیهان عادل و اسلام شناس است؛ آنانی که از سویی با بذل جهد و سعی بلیغ و اجتهاد مستمر، احکام شریعت را نسبت به همه موضوعات گذشته، حال و آینده تبیین می کنند و از طرفی با اجرای آن ولایت اجتماعی و اداره جامعه مسلمانان را تداوم می بخشند.ادامه مطلب
مطالب مشابه
دیدگاه ها

شما میتوانید از تصاویر مخصوص خود در قسمت نظرات استفاده نمایید برای اینکار از وب سایت آواتار کمک بگیرید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.